Odkud se vzal práškový čaj matcha?

Člověk zná chuť a sílu čaje matcha již poměrně dlouhou dobu, ale přesně nelze datovat, kdy byl ochutnán poprvé. Jisté ovšem je, že čaj matcha se může chlubit poměrně dlouhou historií. Poměrně jasně doloženo je, že čaj matcha byl znám již před pěti tisíci lety. Ve východních knihách se dají nalézt informace o léčení otoků a horečky za pomoci poměrně účinné látky - čajového nápoje matcha, jenž je doporučován jako skvělý léčebný prostředek, což mimochodem platí do dnešní doby. V japonském čajovém rituálu má matcha dodnes svoje čestné místo, ale ne přesně kvůli zdravotním účinkům, nýbrž jako dědictví válečníků samurajů.

Práškový zelený čaj matcha je proslulý doslova po celém světě jako jeden z nejdůležitějších prvků čajové tradice na japonských ostrovech. Jeho původní pravlast se však nachází úplně jinde. Tu najdeme na čajových plantážích starověké Číny. Už v sedmém století se čaj matcha zařadil k tradičním a známým čajovým lahůdkám. Čaj matcha je považován za velice dobrou vzpruhu pro tělo a mysl. Hlavní zásluhu na rozšíření tohoto čaje mají buddhistické chrámy. Odtud se věhlas čaje šířil dále do oblasti i s uměním jeho přípravy.

Snad nejzásadnější postavou historie matchy je japonský zenový mistr Eisei. Tento muž totiž jako první do své vlasti přivezl semínka čajového keře, jehož lístky byly zpracovány na matchu. To se stalo na přelomu dvanáctého a třináctého století, kdy se mistr Eisei věnoval svojí legendární cestě za čajem. Tato cesta spočívala v sázení čaje na vhodných místech. Eisei se také dělil s místními o tajemství kultivace čaje, jeho přípravy i umění vychutnávání horkého nápoje. V této době mělo pití čaje hlavně blízko k léčebné proceduře, než aby se vesničané věnovali jeho poklidnému vychutnávání.

I z tohoto důvodu čaj matcha, jak ho v dnešní době známe, vznikl. V minulosti totiž buddhističtí mniši, kteří patřili mezi nejvýznamnější nositele vzdělanosti, zpracovávali velké penzum léčivých rostlin ve formě prášku. Díky práškové formě se podařilo uchovat maximální množství síly a účinných látek, které jsou v čaji matcha obsažené. I čajové lístky končily jako jemný čajový prášek, jenž po zalití horkou vodou dokázal připomenout původní sílu celého keře.

Od tajuplných a skrytých modliteben buddhistických zenových mistrů se čaj matcha brzy dostal též na japonský císařský dvůr. Během šestnáctého století čaje matcha zažily obrození, když se staly součástí nově vznikajícího čajového obřadu. Japonští samurajové objevili kouzlo čaje a našli v čaji matcha jeden z nejvhodnějších typů nápoje, který se jim hodil pro rituální účely. O dalších čtyři sta let později matcha zůstala jedním z nejoblíbenějších čajových druhů japonské vyšší vrstvy a také se prosadil v Evropě. Po velice dlouhé době si tak lze vychutnat čaj matcha i u nás.