Jaké nádobí je potřeba pro přípravu čaje matcha?

Japonský čajový ceremoniál má svá specifická pravidla a jeho správné provedení si nelze představit bez kvalitního chawanu, tedy speciální čajové misky, jejíž původ můžeme datovat až do šestnáctého století. V té době se totiž nejslavnějšímu japonskému čajovému mistrovi Sen Rikyovi podařilo přijít s tvarem, jenž se na věčné časy zapsal do dějin čajového nádobí. Jestliže vybíráte tu nejzajímavější matchu na svůj stůl, pak byste určitě neměli zapomenout na vhodný chawan. Pít tento zelený práškový čaj z něčeho odlišného, než z chawanu, totiž patří k nejtěžším přestupkům proti pravidlům tradičního čajového obřadu.

Nejstarší archeologické nálezy, které se týkají dějin matchy, naznačují, že spolu s prvním práškovým čajem se ze starověké Číny do Japonska dostal i samotný chawan, konkrétně jako speciální nádoba umožňující, aby se aroma a chuť matchy přirozeně rozvinula. Starověká japonská čajová kultura ovšem brzy proměnila původní tvar pocházející z Číny, přičemž postupně přicházela s vlastní školou čajové keramiky. Výsledným efektem jsou klasické misky tenmoku, jež se nedají oddělit od raných japonských dějiny čaje matcha.

Během šestnáctého století proslulý čajový mistr Sen Rikyu začal hledat nový tvar čajové misky, jenž by mnohem více odpovídal jeho filozofii zvané Wabi. Jednou z jejich nejpodstatnějších zásad je v první řadě smysl pro objevování a uznání krásy v jednoduchosti. Z toho důvodu by i samotná čajová miska měla odrážet jednoduchost ve svém tvaru a povrchu.

Sen Rikyu nakonec našel ztělesnění svých ideálů v práci původně korejského keramického mistra Raku Cho-Jiro. Na jeho počest dostala nová miska speciálně vytvořená pro popíjení matchy jméno raku, tedy byla pojmenována po svém tvůrci. Práce dílny Rakuových následovníků můžeme sehnat dokonce i v dnešní době, což je známka opravdové kvality. Aktuální kolekce jsou ovšem mimořádně těžko k sehnání a extrémně drahé.

Japonský filosof Sen Rikyu v rámci své filosofie důsledně dohlížel, aby se chawanu vyhýbala nejlépe jakákoliv zdobnost, protože to bylo proti jeho přesvědčení. Naopak pokaždé vyžadoval, aby tvar byl co nejjednodušší a hrany co nejjemnější. Další důležitou postavou v historii chawanu je učedník Furuta Oribe, který musel přečkat do doby smrti svého učitele, aby mohl zrealizovat svoje myšlenky, které by starý mistr neakceptoval. Teprve po smrti Sen Rikyua se tedy poprvé objevily na chawanách zdobené kresby a glazura v kontrastních barvách. Jestliže by vás více zaujala tato varianta, pak hledejte tzv. styl Oribe, protože i tyto chawany se dnes dají nalézt.

Jak se vlastně dá rozeznat ten pravý chawan pro čajový obřad? Stačí si zapamatovat pouze několik podstatných zásad, z nichž se nesmí slevovat, protože jedině v tom případě budete mít zaručený nejvyšší požitek z šálku čerstvě připraveného čaje matcha.

Za prvé je potřeba, aby byl vnitřek chawanu dokonale jemný, což platí i pro okraj celé misky, protože jedině tak můžete mít jistotu, že se všechen čajový prášek dokonale rozmíchá a nikde nezůstanou uvězněné jeho zbytky. Druhou zásadou je výběr takového chawanu, který perfektně sedí na podložce nebo stolku. Pokud by neseděl, tak hrozí, že během rozmíchávání nápoje více prášku rozlijete, než rozmícháte. U nestabilního chawanu byste navíc pravděpodobně nerozmíchali matchu rovnoměrně, což se samo sebou negativně podepíše na celkové konzistenci nápoje. Pro pravé fanoušky matchy ještě na úplný konec dodejme, že chawany se dokonce mohou lišit i svým tvarem podle toho, na jaké roční období jsou určeny.