Působí matcha pozitivně na pokožku a zdraví pleti?

Japonský zelený práškový čaj matcha se těší poměrně velké oblibě i u lidí, kteří jinak příliš čajům neholdují. Důvod je poměrně prostý. Matchu můžeme s úspěchem použít nejen při přípravě čaje, ale stejně kvalitní volbu představuje i pro využívání v kuchyni. V kuchyni se matcha dá využívat pro přípravu např. domácí zmrzliny, košíčků nebo třeba vynikajícího latté. I těmito způsoby se mohou do lidského organismu dostávat účinné látky z čaje matcha. V poslední době se ovšem ke zmíněným možnostem přidává jedna další. Čaj matcha se totiž může stát základním prvkem pro unikátní pleťovou masku, jež dokáže při častém používání proměnit vzhled i celkové zdraví pleti.

Jednou z nejvíce zmiňovaných složek tradičního práškového zeleného čaje matcha je jistě katechin EGCG. Tato látka je považována za úplně nejdůležitější složku matchy zodpovědnou za její schopnost fungovat jako prevence rozmanitých nádorových onemocnění. Kromě toho ovšem množství vědeckých prací detailně popsalo katechin EGCG jako vhodný prostředek, který ovlivňuje činnost pro lidské tělo nebezpečných volných radikálů. Matcha z tohoto pohledu dokáže lidský organismus ochránit před UV paprsky nebo jinými látkami poškozujícími DNA našich buněk. Od těchto informací už byl pouze kousek k prvním experimentům s matchou jako látkou, jež by měla mít potenciál na zlepšení stavu a vzhledu lidské pleti.

Němečtí vědci se v této souvislosti věnovali vztahu pravidelné konzumace matchy a celkového zdraví kůže. Výsledkem jejich zjištění bylo, že již jediný šálek matchy denně dokážu už po dvanácti týdnech rapidně zlepšit celkovou strukturu pokožky. Matcha v sobě má obsaženo tolik katechinu, kolik najdeme v deseti šálcích běžného zeleného čaje. Spolu s tím má ale matcha též kladný vliv prokrvení kůže. U zkoumaných německých žen se stala kůže více pružnou a byla lépe chráněna před negativními vlivy UV záření přítomného v slunečních paprscích.

Pokud tedy zamýšlíte popíjet matchu právě s ohledem na zdravotní stav pokožky, pak se běžně doporučuje vypít až tři šálky matchy denně. Nejdříve se dá začít s asi polovinou lžičky na šálek, ale později můžete toto množství navyšovat a postupem času se můžete dostat až na jednu čajovou lžičku na šálek.

Pití matchy však není jedinou cestou, jak se jejím prostřednictvím dostat k lepšímu zdravotnímu stavu nadměrně namáhané nebo poškozené pokožky. Stále častěji se můžeme setkat s doporučeními na výrobu speciální domácí pleťové masky, jež se skládá hlavně z matchy. Postup její přípravy je navíc poměrně jednoduchý, takže ho zvládne jistě každý. Jako ideální množství se pro počáteční pokusy uvádí přibližně polovina čajové lžičky matchy, která se smíchá se stejným množstvím horké vody. Oboje důkladně rozmícháme, aby byla výsledkem jemná sytě zelená pasta.

V této podobě dostaneme velice vysokou koncentraci antioxidantů do místa, kde je přímo potřebujeme. Tato maska z matcha je výbornou volbou i pro osoby s velice citlivou a podrážděnou pokožkou. Při pravidelném používání dokáže potlačovat záněty pokožky, zaručuje ochranu před škodlivým ultrafialovým zářením, stejně jako podporuje zdravou barvu pleti.

Tato domácí maska samo sebou není jedinou možností, jak pleť může profitovat z unikátního složení čaje matcha. Na trhu se totiž nachází celá řada kosmetických přípravků různých značek, jejichž léčebný efekt také čerpá svou sílu z jedinečného složení čaje matcha.