Může matcha preventivně působit na rakovinu?

Poměrně dobře j prokázáno, že u žen žijících v Asii dochází mnohem méně často k výskytu rakoviny prsou, než u žen z ostatních oblastí. Jedním z možných vysvětlení, které se v souvislosti s tím nabízí a bylo zkoumáno, je velká obliba zeleného čaje v této části světa. Ve srovnání se západními zeměmi se zelený čaj v Asii konzumuje poměrně hodně. Pevné propojení mezi zeleným čajem a léčbou rakoviny se zatím neprokázalo, avšak jako dobrý prostředek pro prevenci nádorových onemocnění můžeme zelený čaj klidně označit. Samozřejmě v případě, že se ho každý den vypije dostatečné množství. V tomto ohledu se poměrně často skloňuje právě práškový zelený čaj matcha, jehož jediný šálek vydá za přibližně deset šálků běžného zeleného čaje.

Tento speciální japonský čaj je známá jako výborný zdroj minerálů a hlavně řady důležitých vitamínů. V tradičním obřadním čaji tak nalezneme vitamíny A, B, C, E či K. Tento čaj si klidně můžeme připravit i jako ochucený nápoj pro běžný den.

Kromě těchto důležitých významů také důkladné zkoumání čaje matcha napoví, že je v něm přítomnost bohatého množství katechinů, což jsou látky fungující jako dost silné antioxidanty, se kterými se váže celá řada pozitivních efektů na lidský organismus. Jejich příjem tedy funguje jako účinná prevence nemocí srdce a cév, ale také pomáhá v případě rozvoje žaludečních vředů. Též fungují na podobném principu jako některé látky s preventivním účinkem proti mnoha druhům rakoviny. Asi nejčastěji se v této souvislosti hovoří o rakovině tlustého střeva. Spolu s tím výsledky některých klinických studií naznačují možnou souvislost pravidelného pití silnějšího zeleného čaje se snížením rizik na rozvoj rakoviny jícnu. Kromě toho katechiny přítomné v zeleném čaji dokážou snižovat riziko výskytu mutací v organizmu.

Z katechinů obsažených v čaji matcha bychom na prvním místě měli jmenovat hlavně katechin EGCG, který kromě popsaných účinků dokáže efektivně potlačovat účinky nežádoucích volných radikálů. Mezi typické zdroje volných radikálů patří UV záření, radioaktivní látky či většina látek, které způsobují poškození buněčné DNA. Z celkového obsahu katechinů přítomných v čaji matcha tvoří zmíněný katechin EGCG přibližně šedesát procent, což je opravdu velké číslo. Přesně z toho důvodu také matcha představuje tak cennou formu prevence.

Dle jednoho starého japonského rčení je v případě onemocnění rakovinou zapotřebí každý den vypít přesně deset hrnků zeleného čaje. Soudobá medicína je v případě prevence nádorových onemocnění o něco méně přísná a obvykle se proto uvádí, že jako účinná prevence poslouží vypít denně mezi čtyřmi až sedmi šálky zeleného čaje. Jestliže by se vám toto množství stále zdálo vysoké, pak je pro vás ideální volbou čaj matcha, jehož jediný šálek obsahuje přibližně desetinásobek účinných látek, které se nachází v běžném nálevu připraveném z obyčejného zeleného čaje. I v případě, že příliš neholdujete chuti a vůni zeleného čaje jako takového, najdete v čaji matcha skvělého pomocníka v prevenci a léčbě nádorových onemocnění.